Ahhoz hogy lovunk egészséges öregkort érjen meg, jó ha tisztában vagyunk azzal, hogy ha üléshibáinkat nem korrigáltatjuk maradandó anatómiai károsodást okozhatunk kedvencünknek! Itt most nem térnék ki a ló veleszületett anatómiai hibáira, melyek súlyosbíthatóak, ha nap mint nap rossz tartásban lovagoljuk!
A korrekt ülés: Mindenki számára ismert, hogy a helyes ülés oldalról nézve a ló hátára eresztett merőleges vonalon helyezkedik el, melynek érintői a váll, a csípő, és a sarok, amely egyben a legmélyebb pontja is. Illetve hátulról nézve az egyenes vonalon haladó lovon a két ülőcsont!
Azért így ülünk, mert a leghatékonyabban így tudjuk elosztani a saját súlyunk, valamint a segítségeket így lehet a legkorrektebben adni a lónak! Sok egyéb ülésfajta is létezik de a sport és hobbi lovaglásban ez a legelterjedtebb!
Mely esetekben szoktunk rosszul ülni?
- Sérülés vagy fájdalom esetén
- autodidakta lovasoknál a kimaradt alapképzés hiánya
- ha a lovas fél (biztonsági kucor ülés) :)
-hosszú ideig terepre járóknál pedig a kényelmi ülés szokott előfordulni
-stb.
– A leggyakoribb üléshibák és azok hosszútávú hatása a lóra –
Villa ülés:
A lovas a ló száján utazik, felsőteste jóval a kívánatos vonal előtt, az alsó-lábszárak és a csípő a vonal mögé kerül!
Az ilyen lovas főleg a ló vállát és mellső lábát teszi ki túlzott erőbehatásnak, amely hosszútávon az ízületi mozgás beszűkülését és degeneratív kopásokat eredményez, ezzel rövidítve meg a ló használati élettartamát!
Szék ülés:
Az ilyen hibával rendelkező lovas csak akkor bántja a száját ha a ló megugrik! Mivel a felsőtest a vonal mögött van, a lábszár az egyensúly megtartása miatt ezt korrigálandó, előre csúszik! Az ilyen lovas lova előbb-utóbb porckorong sérvet kaphat, és lovas nélkül is a hintaló testtartást részesíti előnyben, hogy kímélje a gerincét